Статті М-плюс
Медицина

Про інфаркт міокарду: його ознаки, причини появи та можливості лікування

Ознаки інфаркту міокарду - з'являється раптовий інтенсивний біль за грудиною, значно рідше в області серця. Біль може віддавати в ліву руку, нижню щелепу, супроводжуватися рясним потовиділенням, утрудненим диханням. Триває 20 хвилин і більше. Нітропрепарати (нітрогліцерин або нітросорбіт) не припиняють біль. Доволі часто пацієнти, за особистим визначенням, не сприймають це як біль, так і кажуть: в мене не болить, просто стискає, тисне, пече за грудиною, тому не звертаються по медичну допомогу своєчасно, а потрапляють в лікарню з ускладненнями або помирають.

Біль - це завжди захисний сигнал людині. Якщо болить - зверни увагу. Чому болить при інфаркті міокарду? Основною причиною інфаркту міокарду є атеросклероз артерій серця. При вираженому звуженні судини атеросклеротичною бляшкою, або пошкоджені атеросклеротичної бляшки утворюється тромб, який повністю перекриває ток крові по судині до серцевого м'яза. Як наслідок певна ділянка серця не отримує кисню, який необхідний для життєдіяльності серцевого м'яза, це веде до розвитку ішемії (нестачі кисню). Ішемія в серці веде до появи болю. Через 20 хвилин з моменту появи ішемії серцевий м'яз починає гинути, утворюється некроз - мертва тканина. Чим більше пройде часу тим більше загине серцевого м'яза. Дійшли до лікування. Воно може бути «як буде...». А може бути сучасне. Варіант "як буде" або почекаємо, коли біль припиниться - вже зрозуміли, чекаємо коли загине частина серця. Тепер про сучасне. По всій Україні створені кардіологічні центри для лікування хворих на інфаркт міокарду, які працюють в режимі 24/7 (24 години/7 днів на тиждень). Як це працює? У людини з'являється раптовий інтенсивний біль за грудиною, що триває 20 хвилин і не минає. Треба викликати швидку медичну допомогу.

Прибуває бригада екстреної медичної допомоги, проводять реєстрацію електрокардіограмми, підтверджують діагноз інфаркту міокарду і везуть пацієнта до найближчого кардіологічного центру. Там хворому відновлюють кровопостачання серця механічним способом. Виконують екстрену коронарографію (рентгенологічне дослідження судин серця з рентгенконтрастною речовиною), з'ясовують де перекрита артерія, відкривають артерію стентом (металевий виріб), який відновлює просвіт артерії та кровопостачання серця. Призначаються ліки в пігулках і на 5-7 добу хворий виписується з лікарні для відновлювального лікування. Завдяки цій методиці відбулися значущі зміни в результатах лікування хворих на інфаркт міокарду. Якщо своєчасно не відкрити артерію в серці, помирає близько 30 хворих зі 100 протягом року. При своєчасному відкритті артерії серця цей показник знижується до 7-10 на 100 хворих. Так, дива не сталося, інфаркт міокарду залишається смертельною загрозою, але при своєчасному зверненні по допомогу та сучасному лікуванні шанс вижити та значно зменшити наслідки збільшується в рази. Необхідно тільки зателефонувати на 103.

Бережіть себе і близьких, піклуйтеся про своє здоров'я.