Статті М-плюс
Дерматологія

Алергія – «хвороба цивілізації»

Алергодерматози – це група гострих та хронічних захворювань шкіри, до яких відносять дерматит алергічний, екзему, токсикоалергічні дерматити, атопічний дерматит та ін.
Важливим аспектом є спадкова схильність до алергії. Такі пацієнти формують групу «підвищеного ризику». Це переважно хворі на Атопічний дерматит і поліалергію (різні види алергії в однієї людини).
Визначено, що схильність до алергії у два рази частіше передається по материнській лінії.
Також, великий вплив на виникнення алергодерматозів мають зовнішні екологічні фактори, зниження імунітету, ендокринні хвороби, захворюваня органів системи травлення, хронічних фокальних інфекцій, розладів кровообігу, обмінних порушень тощо).
Зупинимося докладніше на основних, найбільш поширених алергічних проявах на шкірі:

Кропив’янка
Має прояви у вигляді сильної сверблячки та червоного висипу, які тримаються від декількох годин до доби, зникають і періодично знову з'являються на тих або інших ділянках. У 40% пацієнтів, які страждають на кропив'янку, одночасно можуть бути набряки обличчя (повіки, губи, язик), кінцівок.
Розрізняють гостру та хронічну форму хвороби.
Гостра кропив'янка є поширеним захворюванням, триває, як правило, до кількох тижнів. Хронічню кропив'янка вважається якщо її прояви зберігаються більше шести тижнів. У хворих на хронічну кропив'янку шкірні симптоми можуть не проходити протягом декількох місяців або років.
Хронічна кропив'янка виникає як аутоімуна реакція (коли організм «атакує» самого себе), або внаслідок гіперчутливості до зовнішніх фізичних факторів (високі чи низькі температури навколишнього середовища, тиск, сонячна радіація). Нажаль, в більшості випадків причина кропив'янки так і залишається невідомою.

Атопічний дерматит (Нейродерміт)
Дуже поширена алергічна реакція, що виявляється переважно свербінням, висипанням, найчастіше на обличчі, шиї, у ліктьових та колінних суглобах. Свербляча характерна висипка зустрічається у маленьких дітей і дорослих людей з алергією в особистому або сімейному анамнезі. У деяких випадках екзема із віком не проходить.
Фактори, які можуть спровокувати Атопічний дерматит: висока температура, потіння, контакт з таким подразником, як миючі засоби, гіперчутливість до котячої вовни або домашніх пилових кліщів. Стрес також може стати поштовхом до початку захворювання, а у деяких пацієнтів, як правило, у дітей, таким фактором можуть стати різні харчові продукти.

Алергічний контактний дерматит
При контактному дерматит на шкірних покровах відбуваються запальні процеси, причиною яких стає вплив подразника або алергену.
Причини алергічного контактного дерматиту – вплив на шкірні покриви дратівливих речовин, таких як метали (наприклад, сплави нікелю), парфумерія, матеріали для манікюру барвники, вироби із гуми (латексу), косметичні засоби, клеї, деякі компоненти медичних мазей та консерванти.
При контактному дерматиті з'являються бульбашки, почервоніння шкіри, сухість та тріщини, лущення, область поширення яких може виходити за межі зони безпосереднього контакту з подразнювальною речовиною. Реакція може наступити через 24-48 годин і пізніше після контакту з речовиною і тривати від 14 до 28 днів, навіть після отримання належного лікування.

В останні роки алергічні дерматози характеризуються поширеним ураженням шкіри, тенденцією до хронізації патологічного процесу, частими тривалими рецидивами з формуванням резистентності до традиційних методів їх лікування, що є причиною обмеження працездатності пацієнтів, зниження якості їх життя, через що аллергодерматози на даний час є однією з найактуальніших медико-соціальних проблем.

Пам’ятайте, самолікування алергії скоріше всього призведе до погіршення стану на шкірі, поширенню захворювання та приєднанню вторинної інфекції. Своєчасне звернення до лікаря є запорукою своєчасної діагностики та успішного лікування.

Лікар – дерматовенеролог клініки «М-плюс» Інна Шеданія