Статті М-плюс

Про вимірювання артеріального тиску

Технології
Ера вимірювання артеріального тиску почалася з 1881 року, коли вперше було винайдено ртутний сфігмоманометр. З часом ці пристрої постійно вдосконалювалися. Зараз дуже широко використовуються автоматичні тонометри, що дає змогу вимірювати тиск пацієнту самостійно вдома. Це дає можливість самоконтролю АТ. Лікарю це дає інформацію для постановки діагнозу та оцінювати ефективність лікування. Але цей метод має свої обмеження. Найбільш точним методом є добове автоматичне вимірювання АТ. Суть метода полягає в наступному. Вимірювання проводиться так само за допомогою манжети, яка приєднана до автоматичного прилада, який працює на елементах живлення. Мотор, вбудований в прилад, за запрограмованою періодичністю, нагнітає повітря у манжету та реєструє дані АТ та пульсу у внутрішній пам'яті. Після закінчення обстеження дані переносяться на ПК, проводиться аналіз отриманих даних, роблять висновки щодо профілю артеріального тиску та пульсу. Використовують цей метод для встановлення діагнозу артеріальної гіпертензії та якості лікування. Обмеження методу - не використовується у пацієнтів з вираженою аритмією.

Наведу дві цифри. 143/87 мм рт.ст. - середні цифри АТ за добу, яка є ознаками артеріальної гіпертензії, отримана у жінки, 55 років, що звернулася зі скаргами, але категорично заперечувала підвищення тиску, пояснюючи тиск 180/90 мм рт.ст. на візиті гіпертензією білого халату. У щоденнику самоконтролю цифри АТ не виходили за межі 116/66-135/73. Але за даними моніторингу хворій було призначено лікування.
Друга цифра - 108/68 мм рт.ст. мужчина, 46 років, наполягав, що отримує недостатнє гіпотензивне лікування, хоча на візитах тиск був 110/70мм рт.ст. За даними моніторингу кількість гіпотензивних препаратів зменшена (і не кажіть, що лікарям аби ліків побільше призначити, іноді ми їх намагаємося забрати 😉).
Метод дуже гарний. Особисто мені, як лікарю, дуже подобається наглядністю та об'єктивністю отриманої інформації.

Піклуйтеся про своє здоров'я. Бережіть себе і близьких.